Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 27.07.2007
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Szűcs László
Titlul articolului: Középút-keresés, első olvasatban
Numărul fotografiilor: 0
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2107&cikk=55754


Miközben a sajtó és a közvélemény arra a kérdésre várt választ a kolozsvári Markó – Tőkés találkozótól, hogy lesz-e közös választási lista, s ezen a református püspök melyik helyet foglalja majd el, a gyors megegyezésre számítóknak csalódniuk kellett.

Ez nem jelenti azt, hogy eredménytelen lett volna a megbeszélés, de augusztus végéig várniuk kell a közös listára kíváncsiaknak, feltéve, hogy lesz ilyen.

A felek hasonlóan gondolkodhattak, hiszen mind az RMDSZ vezetői, mind Tőkés Lászlóék egy-egy programlistával, tervezettel érkeztek. Azóta tudjuk, közös munkacsoportban próbálják egy csomagba összehangolni mindazt, amit előzetesen a maguk részéről fontosnak tartottak partnereik, illetve a nyilvánosság tudomására hozni.

Erős a gyanúm: ha a két szöveg kapcsán nagy vonalakban sikerül közös nevezőre jutni, akkor nem lesz akadálya annak, hogy ősszel együtt vágjanak neki a választásnak. Ennek feltételezett sikere megkönnyítheti az utat a további választási együttműködések irányába. Egymás mellé téve a két szöveget (ahogy az ÚMSZ-ban is olvashattuk), úgy egyharmadukban találni olyan pontokat, amelyek tárgyukban megegyeznek.

Akad olyan téma is, ahol a meggyőzés fölösleges, nyitott ajtón kopogtatnak be egymáshoz. Szinte szó szerint megegyezik például a két szöveg a restitúció gyorsítását illetően. Ugyancsak mindkét fél sürgeti a választási törvény módosítását, ám itt eltérnek a vélemények a részleteket illetően.

Hasonlóan fogalmaz a két dokumentum a közoktatási és felsőoktatási intézményrendszer megerősítése tekintetében. Az EMNT külön említi a román nyelvoktatás kérdését, illetve a földrajz és történelem anyanyelven történő tanításának igényét. Alighanem ezen sem különbözik össze a közös munkacsoport.

Ugyancsak összeilleszthető az RMDSZ-tervezet 6. és 7. pontja a szülőföldön maradás ösztönzése, a szociális kérdések képviselete Tőkésék indítványával az Erdélyi Magyar Alap létrehozására vonatkozóan.

Az eddig soroltaktól eltérő jellegű két olyan része a tervezeteknek, amely ugyanazt a témát említi homlokegyenest eltérő megközelítésben. Az első a kisebbségi törvényre vonatkozik, ezen belül a különböző autonómia-formákra.

Miközben az RMDSZ támogatást kér a jogszabály-tervezet elfogadtatásához, az EMNT és az SZNT vezetői a törvény közvitájának újrakezdését, a tervezet módosítását tartják kívánatosnak. Tegyük hozzá: a parlamenti ciklus utolsó évébe fordulva csekély az esélye annak, hogy a román pártok bármelyik változat elfogadtatásának zöld utat adjanak. Hasonló a helyzet a gazdasági fejlesztési régiók tekintetében. Az RMDSZ e tárgyban is a maga tervezetének támogatását kéri, míg a másik oldal az EMNT régiókról szóló kerettörvény-tervezetének parlamenti beterjesztését. Itt van esély némi kompromisszumra, szemben a kisebbségi törvény helyzetével, amelyet az RMDSZ aligha von vissza.

A közös tematikák sorát a területi autonómiára vonatkozó koncepciók zárják, az RMDSZ közös álláspontot szorgalmaz, Tőkésék az SZNT belső népszavazásának teljes politikai és logisztikai támogatását.

Ugyancsak külön csoportba sorolhatók azok a kérdések, amelyeket csak egyik vagy másik fél érintett, ám nem kizárt a megegyezés: ilyen a csángóügy kezelése, a közösen szervezett előválasztások, az infrastruktúra-fejlesztés, a nyugdíjreform támogatása.

Az utolsó kosárban vannak azok az EMNT–SZNT kettős által megfogalmazott követelések, amelyek a leginkább kétségessé teszik a kompromisszumot. Hiszen míg a korrupciómentes közélet igényére lehet egyetértőleg bólintani, nehezebb értelmezni „a pártsajtó visszaszorítására” vonatkozó indítványt. Ugyancsak vitatható feltétel a státusirodák és az egyházi támogatások depolitizálását sürgető igény.

Bezzeg lenne ribillió, ha a másik oldal az egyházak depolitizálását sürgetné. Bizonyára hosszú estéket tartogat a munkacsoport számára a támogatási rendszer reformját sürgető követelés, ahogy a vagyonmegosztásra vonatkozó, további értelmezéseket szükségessé tevő kitétel.

Hogy lesz ebből kompromisszum? – kérdezheti az olvasó. A válasz egyszerű: mindkét félnek engednie kell. Van rá jó három hetük.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.